Plavání dětí a kůže

Z pohledu kožního lékaře je problematika pobytu ve vodě jasná a odpověď jednoduchá- nedoporučejeme ji- obecně voda vysušuje a tak jakýkoli dlouhodobý- t.zn. i 20-ti minutový pobyt ve vodě pro dětskou kůži příliš zatěžující.
Tedy pokud se nejedná o vodu mořskou, ale i po pobytu v ní doporučujeme spíše krátkou sprchu sladkou vodou.

Pokud však má člověk doma malého "vodomila", řeší spíše otázku, jak nejlépe s vodou vycházet, aby kůži co nejméně uškodila. Protože pozitivní přínos pro psychiku a rozvoj ostatních psychomotorických dovedností je jasný a pro většinu z nás i jednoznačně důležitější.

Celkem jednoduchá situace je u dětí se zdravou, resp. neproblematickou kůží. Bohatě dostačující je očista po pobytu v bazénu s následným promazáním - indiferentním mlékem/krémem/mastí- dle suchosti kůže a individuální snášenlivosti, samozřejmě přizpůsobeno ročnímu období- čili lehčí konzistence v létě, hutnější v zimě, ideálně přípravky přímo určenými na dětskou kůži- bez parfemace atd...- nejlépe z lékárny.

Složitější situace nastává u kůže "problematické"- s dispozicí k ekzému - ať již díky rodinné zátěži nebo přímo prokázaným atopickým ekzémem, který je bohužel v naší populaci čím dál častější. V takovém případě je na místě opravdu přínos pobytu ve vodě dobře zvážit nebo alespoň návštěvy bazénu v době akutních vzplanutí ekzému omezit. A to nejen z důvodu zhoršení stavu ekzému po pobytu ve vodě, ale i vzhledem k riziku zanesení infekcí- ať už virových nebo bakteriálních, které se následně velmi obtížně likvidují.
V době "klidového stavu" je dobré dodržovat preventivní opatření- použít "barierový krém"- aplikuje se před pobytem ve vodě a tvoří vlastně ochrannou vrstvu, která kůži chrání (osobně mohu doporučit Exomega barrier, se kterým mám výbornou zkušenost).
Následně kůži dobře omýt a dodržet pravidlo 3 minut- tedy do 3 minut po osušení kůži opět promazat- jako v případě zdravé kůže, protože tak dojde ke vstřebání maximálního množství účinných látek.

Obecně je dobré a samozřejmě všem doporučuji omezit na minimum mytí mýdlem a raději používat "mycí gely"- bez mýdla- tedy bez detergenční složky- v lékárně jsou tyto výrobky označené jako Syndety. Ty neodmašťují, kyselý lipidový ochranný film na naší kůži neničí= nevysušují.

Pak už nezbývá než popřát všem plaváčkům, aby se s vodou kamarádila i jejich kůže:-)

MUDr. Kristýna Baudyšová
http://www.dermalink.cz/